D38999/20KJ24PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ24PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size, MIL :
J
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
Shell Finish :
Passivated
Number of Positions :
24
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20KJ24PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KJ24PB Overview
D38999/20KJ24PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ24PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ24PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER