D38999/20KJ24PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ24PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Passivated
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
J
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
24
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20KJ24PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KJ24PB Overview
D38999/20KJ24PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ24PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ24PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER