D38999/20KJ24JC
Mfr.Part #
D38999/20KJ24JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ24JC
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Firewall Usage
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
24
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
24
Datasheets
D38999/20KJ24JC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KJ24JC-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Firewall Usage remains constant during operation.It is equipped with 24 pins.
D38999/20KJ24JC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ24JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ24JC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER