D38999/20KJ19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ19SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Published :
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Number of Positions :
19
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Finish :
Passivated
Length :
32.77mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
46.4mm
Empty Shell :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20KJ19SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KJ19SA Overview
D38999/20KJ19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ19SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER