D38999/20KJ19SA
Mfr.Part #
D38999/20KJ19SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ19SA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.77mm
Shell Size - Insert :
25-19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2001
Orientation :
A
Depth :
46.4mm
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Number of Positions :
19
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20KJ19SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KJ19SA Overview
D38999/20KJ19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ19SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER