D38999/20KJ19PA
Mfr.Part #
D38999/20KJ19PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Passivated
Contact Style :
Pin
Depth :
46.4mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Threaded
Length :
32.77mm
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20KJ19PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KJ19PA Overview
D38999/20KJ19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KJ19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KJ19PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER