D38999/20KJ11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KJ11SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KJ11SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Passivated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
11
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
J
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
11
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
Datasheets
D38999/20KJ11SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KJ11SN Overview
D38999/20KJ11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ11SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER