D38999/20KJ11SC
Mfr.Part #
D38999/20KJ11SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
C
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Stainless Steel
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20KJ11SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
D38999/20KJ11SC Overview
D38999/20KJ11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KJ11SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KJ11SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER