D38999/20KH55SC
Mfr.Part #
D38999/20KH55SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Passivated
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
55
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
55
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20KH55SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
D38999/20KH55SC Overview
D38999/20KH55SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH55SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KH55SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER