D38999/20KH55SB
Mfr.Part #
D38999/20KH55SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
55
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Shell Material :
Stainless Steel
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20KH55SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KH55SB Overview
D38999/20KH55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH55SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER