D38999/20KH55SAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KH55SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Passivated
Number of Positions :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Total Number of Contacts :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20KH55SAL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KH55SALC Overview
D38999/20KH55SALC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH55SALC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH55SALC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT