D38999/20KH55HE
Mfr.Part #
D38999/20KH55HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KH55HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
55
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting :
Wall Mount
Mating Style :
Threaded
Product Status :
Active
Color :
Number of Terminals :
55
ECCN (US) :
EAR99
Shell Plating :
Passivated
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Termination Method :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size / Insert Arrangement :
Material Flammability Rating :
AEC Qualified :
No
Contact Gender :
Pin
Military Standard Series :
Series III
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
Shielding :
Shielded
Body Orientation :
Straight
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Package :
Bag
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Fastening Type :
Threaded
Features :
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
Circular
Wire Size (AWG) :
Gender :
RCP
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Base Product Number :
D38999/20KH
Product Depth (mm) :
42.9
Number of Ports :
1
Number of Contacts :
Polarization :
E
Product Height (mm) :
42.9
Less Contact :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Cable Opening :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Voltage Rating :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Datasheets
D38999/20KH55HE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated E Threaded
D38999/20KH55HE Overview
D38999/20KH55HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH55HE Applications
There are a lot of Corsair Electrical Connectors
D38999/20KH55HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER