D38999/20KH53SE
Mfr.Part #
D38999/20KH53SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Number of Positions :
53
Total Number of Contacts :
53
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Orientation :
E
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20KH53SE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
D38999/20KH53SE Overview
D38999/20KH53SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH53SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KH53SE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER