D38999/20KH53SA
Mfr.Part #
D38999/20KH53SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
53
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Threaded
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
yes
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
53
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20KH53SA
Conesys D38999/20KH53SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KH53SA Overview
D38999/20KH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KH53SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER