D38999/20KH53PA
Mfr.Part #
D38999/20KH53PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
53
Shell Size, MIL :
H
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
53
yes
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
Panel Mount
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20KH53PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KH53PA Overview
D38999/20KH53PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH53PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KH53PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER