D38999/20KH53JA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KH53JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
53
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Stainless Steel
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KH53JA-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Firewall Usage is maintained at all times.It has 53 pins.
D38999/20KH53JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH53JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH53JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT