D38999/20KH53JA
Mfr.Part #
D38999/20KH53JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Published :
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
53
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
53
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Termination :
Datasheets
D38999/20KH53JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KH53JA Overview
D38999/20KH53JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH53JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH53JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER