D38999/20KH53AA
Mfr.Part #
D38999/20KH53AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Passivated
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
53
Contact Type :
Datasheets
D38999/20KH53AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20KH53AA Overview
D38999/20KH53AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH53AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KH53AA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT