D38999/20KH21SD
Mfr.Part #
D38999/20KH21SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Shielded
MIL Conformance :
yes
Stainless Steel
Termination :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
21
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20KH21SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KH21SD Overview
D38999/20KH21SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KH21SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KH21SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER