D38999/20KH21SBL
Mfr.Part #
D38999/20KH21SBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KH21SBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Feature :
Firewall Usage
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Contact Type :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
21
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Bulk
Type :
For Female Sockets
Shielded
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20KH21SBL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KH21SB-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Firewall Usage.A 21 pin is provided on the device.
D38999/20KH21SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH21SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT