D38999/20KH21PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KH21PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KH21PNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Note :
Contacts Not Included
Depth :
43.3mm
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Passivated
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Published :
Number of Positions :
21
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Number of Pins :
21
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.77mm
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20KH21PNL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KH21PN-LC Overview
D38999/20KH21PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH21PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT