D38999/20KH21BB
Mfr.Part #
D38999/20KH21BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Passivated
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
H
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
21
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Orientation :
B
Feature :
Firewall Usage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20KH21BB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KH21BB Overview
D38999/20KH21BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH21BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH21BB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT