D38999/20KH21AN
Mfr.Part #
D38999/20KH21AN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 21C 21#16 PIN RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Threaded
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
2001
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
21
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Contact Size :
16
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
21
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
H
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Passivated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20KH21AN
Conesys D38999/20KH21AN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KH21AN Overview
D38999/20KH21AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KH21AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KH21AN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT