D38999/20KG41SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KG41SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Orientation :
D
Number of Positions :
41
Filter Feature :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Passivated
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20KG41SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KG41SD Overview
D38999/20KG41SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KG41SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KG41SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER