D38999/20KG41SB
Mfr.Part #
D38999/20KG41SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
41
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Mount :
Wall
Depth :
40.1mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Socket
41
Backshell Type :
Solid
Length :
32.77mm
No
Gender :
Receptacle
Feature :
Firewall Usage
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
Body Material :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20KG41SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KG41SB Overview
D38999/20KG41SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG41SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG41SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER