D38999/20KG41PN
Mfr.Part #
D38999/20KG41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
yes
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20KG41PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KG41PN Overview
D38999/20KG41PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KG41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KG41PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER