D38999/20KG41AN
Mfr.Part #
D38999/20KG41AN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 41C 41#20 PIN RECP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bulk
Published :
2004
Contact Material :
Copper
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
41
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
21-41
Feature :
Firewall Usage
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Plating :
Datasheets
D38999/20KG41AN
Conesys D38999/20KG41AN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KG41AN Overview
D38999/20KG41AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG41AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG41AN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT