D38999/20KG41AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KG41AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KG41AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Passivated
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Firewall Usage
Type :
For Male Pins
Depth :
40.1mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Body Material :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Length :
32.77mm
Note :
Contacts Not Included
Radiation Hardening :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Published :
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20KG41AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KG41AA Overview
D38999/20KG41AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG41AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG41AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT