D38999/20KG39SD
Mfr.Part #
D38999/20KG39SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Published :
Passivated
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
39
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Datasheets
D38999/20KG39SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KG39SD Overview
D38999/20KG39SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG39SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG39SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER