D38999/20KG39SA
Mfr.Part #
D38999/20KG39SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Flange
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
39
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Threaded
Contact Style :
Socket
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20KG39SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KG39SA Overview
D38999/20KG39SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG39SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG39SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER