D38999/20KG39PNL
Mfr.Part #
D38999/20KG39PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KG39PNL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Depth :
40.1mm
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Feature :
Firewall Usage
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Plating :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size, MIL :
G
Contact Size :
Shell Size - Insert :
21-39
Mount :
Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.77mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20KG39PNL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KG39PN-LC Overview
D38999/20KG39PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG39PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT