D38999/20KG39PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KG39PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KG39PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
No
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
39
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Passivated
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
39
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20KG39PE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
D38999/20KG39PE Overview
D38999/20KG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KG39PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KG39PE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER