D38999/20KG39HD
Mfr.Part #
D38999/20KG39HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KG39HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
39
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
39
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20KG39HD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KG39HD Overview
D38999/20KG39HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG39HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG39HD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER