D38999/20KG39BE
Mfr.Part #
D38999/20KG39BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Factory Lead Time :
8 Weeks
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Orientation :
E
Published :
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20KG39BE
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KG39BE Overview
D38999/20KG39BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG39BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG39BE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT