D38999/20KG16AA
Mfr.Part #
D38999/20KG16AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
16 Weeks
yes
Published :
Note :
Contacts Not Included
Passivated
Pbfree Code :
e4
Body Material :
Stainless Steel
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Copper
Feature :
Firewall Usage
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
16
Datasheets
D38999/20KG16AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KG16AA Overview
D38999/20KG16AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG16AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG16AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT