D38999/20KG11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KG11PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Stainless Steel
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Passivated
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
11
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Plating :
Stainless Steel
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
G
Current Rating :
23A
Depth :
40.1mm
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Termination :
Crimp
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
32.77mm
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20KG11PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KG11PN Overview
D38999/20KG11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KG11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KG11PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER