D38999/20KF32SB
Mfr.Part #
D38999/20KF32SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KF32SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20KF32SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KF32SB Overview
D38999/20KF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KF32SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KF32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER