D38999/20KF32SA
Mfr.Part #
D38999/20KF32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Firewall Usage
Contact Style :
Socket
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Wall
Packaging :
Bulk
Length :
32.74mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
F
Published :
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Depth :
36.9mm
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Threaded
HTS Code :
Plating :
IEC Conformance :
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20KF32SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KF32SA Overview
D38999/20KF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF32SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF32SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER