D38999/20KF32PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KF32PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Stainless Steel
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
19-32
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20KF32PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KF32PA Overview
D38999/20KF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KF32PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KF32PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER