D38999/20KF32PA
Mfr.Part #
D38999/20KF32PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
No
Mixed Contacts :
No
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Passivated
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20KF32PA
Conesys D38999/20KF32PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KF32PA Overview
D38999/20KF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KF32PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KF32PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER