D38999/20KF32BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KF32BN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Feature :
Firewall Usage
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
F
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
19-32
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
32
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Passivated
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20KF32BN
Conesys D38999/20KF32BN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KF32BN Overview
D38999/20KF32BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF32BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF32BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT