D38999/20KF32AB
Mfr.Part #
D38999/20KF32AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KF32AB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
32
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Passivated
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
32
Filter Feature :
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
24 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20KF32AB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 32 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20KF32AB Overview
D38999/20KF32AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KF32AB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KF32AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT