D38999/20KF32AA
Mfr.Part #
D38999/20KF32AA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 32C 32#20 PIN RECP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
19-32
Body Material :
Stainless Steel
Contact Size :
DIN Conformance :
No
1 (Unlimited)
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
A
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
32
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2004
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Passivated
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20KF32AA
Conesys D38999/20KF32AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KF32AA Overview
D38999/20KF32AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF32AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF32AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT