D38999/20KF28PNL
Mfr.Part #
D38999/20KF28PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KF28PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
F
Number of Pins :
16
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
Flange
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
28
Datasheets
D38999/20KF28PNL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KF28PN-LC Overview
D38999/20KF28PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF28PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF28PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT