D38999/20KF28HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KF28HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KF28HN
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
19-28
Number of Positions :
28
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
28
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20KF28HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KF28HN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 16 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20KF28HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF28HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF28HN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER