D38999/20KF28BN
Mfr.Part #
D38999/20KF28BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Published :
2001
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
28
Total Number of Contacts :
28
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Passivated
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Pbfree Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Firewall Usage
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shell Size - Insert :
19-28
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20KF28BN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KF28BN Overview
D38999/20KF28BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF28BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF28BN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT