D38999/20KF11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KF11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Depth :
36.9mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Stainless Steel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
2004
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
Feature :
Firewall Usage
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
11
Shell Size - Insert :
19-11
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Current Rating :
13A
Plating :
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Length :
32.74mm
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Passivated
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20KF11SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KF11SN Overview
D38999/20KF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF11SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER