D38999/20KF11SN
Mfr.Part #
D38999/20KF11SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KF11SN
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
13A
Depth :
36.9mm
Radiation Hardening :
No
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Pbfree Code :
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Published :
2004
Length :
32.74mm
Body Material :
Stainless Steel
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
11
Plating :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Firewall Usage
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
19-11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20KF11SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KF11SN Overview
D38999/20KF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF11SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER