D38999/20KF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KF11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20KF11SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk D Threaded
D38999/20KF11SD Overview
D38999/20KF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KF11SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER