D38999/20KF11PB
Mfr.Part #
D38999/20KF11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
Factory Lead Time :
10 Weeks
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Stainless Steel
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20KF11PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
D38999/20KF11PB Overview
D38999/20KF11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KF11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KF11PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER